Betula

Bříza je tradiční materiál především severských řezbářů. Její dřevo má své výrazné kvality jako velkou pružnost, snadnou štípatelnost a také bělounké dřevo bez znatelného přechodu mezi jádrem a bělí. I další části stromu mají dobré využití jako bylinné prostředky, ať už léčivé nebo posilující. Úvodní obrázek se vztahuje k tradici jarního získávání březové mízy pro tradiční jarní očištěnou kůru, využití v kosmetice nebo pro vaření piva. Cenný je i dehet, který se získává z její kůry, pokud z ní rovnou nevyrobíte něco užitečného jako napřiklad krabičku nebo pouzdro na nůž.
V jedné z legend severského eposu Kalevala je zachycena skutečnost užitečnosti břízy. Hrdina Vaïnämoïnen, který přišel o svůj hudební nástroj Kantele z rybích kostí hledá z čeho by jej vyrobil, rozmlouvá s paní lesa a karelská bříza, štíhlý strom s bělostným kmenem a nazelenalými větvemi, naříká na svůj osud. Väinämoïnen se jí táže: Pročpak pláčeš strome štíhlý, hořekuješ břízo útlá, naříkáš si bělopasá? Však na vojnu neberou tě, v lítou válku nevlekou tě. A bříza mu odpovídá: Mnozí sic se domnívají, přemnozí se domýšlejí, že jen v radosti si žiju, že jen rozkoší si jásám…já však sirá žiju v smutku, v bolesti a ve zármutku, že mne kůru odírají, haluze si řezávají. Nejednou mne již, strom štíhlý, často kruté rány stihly. Přišli ke mě za podletí nelítostné ze vsi děti, nabroušené nože jaly, mírný život rozpáraly, zlí pastevci přiskočili, z těla svlékli pás mě bílý, aby mělli na knoflíčky, na jahody na košíčky..Přišli dívky usedly si, ve stínu mém hověly si, zelenou mi hlavu draly, z prutů koštat navázaly…

 

image

Pokud někdo pracuje se zeleným, tedy čerstvým dřevem a nesbírá pouze padlé kmeny a větve , neměl by si namlouvat, že vrtáním, ořezem živých větví nebo kůry nijak strom třeba nepoškozuje. Je to samoléčivá schopnost stromu která se s poškozením vyrovná a třeba i štěstí, když se rána nezanítí. Proto sadaři užívají štěpařského vosku na ošetření řezu. Jakým darem je dřevo pro tvorbu!

Bříza je samozřejmě domovem mnoha druhů živočichů a hostí také zajímavé houby, je mezi nimi také ohňovec, který je vynikajícím materiálem pro výrobu troudu.
Kmínky bříz mají často ohyby a křivky, které se výtečně hodí právě pro vyřezávání lžic. Pokud někdo zná – výmladkové hospodaření, v angličtině ‚coppice‘, je způsobem jak pěstovat stromy z pařezů, které snadno obrazí, mají štíhlé, poměrně rovné kmeny dávající dobrou možnost zpracování. Při těžbě v takovém lese se najde mnoho pěkných kousků.

Březová poupata

image

Nebepírka

image

Tradičně bylo březové dřevo využíváno opravdu na kdeco, namátkou – součásti strojů, části kol, nábytek, oje, mlýnská složení, dřeváky, dýmky, pálení uhlí, floky, pro košíkářství, v bednářství, sirky, žebříky, saze pro výrobu tiskařské černi,ohýbání pro šamanské bubny, atp… Dobře usušené březové dřevo konkuruje v pevnosti dubu. Bříza hoří dobře i čerstvá. Nemluvě o zápalných vlastnostech kůry. U nás se štěstím najdete dosti velký a silný kus kůry pro větší nádoby nebo šité věci. To v Americe byla indiány březová kůra užívána i ke stavbě kanoí. Pro člověka má tedy opravdu mnoho využití. V přírodě málokdy najdete padlý kmínek, který by se ještě dal pro řezbu využít. Dřevo se totiž uzavřené v bílé kůře zapaří a rychle podléhá hnilobě.

Malého mě naši brávali často na písníky poblíž Pardubic. Ty jsou místem, kde se bříze daří vytvářet krásné lesíky a navíc protože jsme měli poblíž i zahradu, často jsem mohl obdivovat půvab tance drobných lístků v bríze v světlých korunách. Jak krásné je spočinutí pod tak takovým stromem. Přidávám fotku obrazu mého oblíbeného Carla Larssona Breakfast in the open :

image

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.