Otevřené dveře TON

image

Bystřice po Hostýnem – sídlo firmy TON je městečko usazené v krásné krajině Hostýnských vrchů. Thonet  (Po znárodnění přejmenován na TON) získal jméno produkcí dovedně ohýbaného nábytku, především židlí. Zakladatelem a „vynálezcem“ prostorově ohýbaného buku napařováním byl Michael Thonet původem z Německa. V poměrně dost mladém věku si otevřel dílnu v Boppardu a po několika letech začal s produkcí ohýbaného nábytku, zpočátku v jednom směru..
image

.. (Což bylo dobře známé již z Anglie 17. stol., využívané také u tzv. Windsorských židlí.) a později technologií lepení svazku několika hranolků klihem i prostorově. Hlavní význam však pro něho mělo patentování způsobu ohýbání z masivu pomocí sestavy kopyta a pasnice, která zajišťovala stlak materiálu do ohybu, takže vlákna na vnější straně ohybu nepraskala. Thonet se svými pěti syny velmi obratně rozvíjeli podnikání a postupně založili výrobní závody v Korytčanech, Bystřici pod Hostýnem a dalších městech i v Německu. Tou dobou byli již světoznámí a měli v katalozích několik velmi úspěšných modelů,  jako například no. 14 nebo no. 18.

image

V jejich designu, který byl často navrhován předními designery jako např. A. Hoffman, se spojovala krása ohýbaného buku z kvalitních moravských lesů s elegantní funkčností, lehkostí a kvalitou výroby.

image

image

Od počátků sériové výroby se některé postupy změnily prý jen málo nebo snad dokonce vůbec.

image

image

Přibližně před 2 lety TON z důvodu dlouhodobého nevyužívání přišel o značku Thonet. Zůstala podniku v německém Frankenbergu,  kde žije šestá generace rodiny Thonetů. Teď TON opět sází na kvalitní design. Rozvíjí využití lepených desek, čalounění, robotické opracování některých kusů, ale stále zachovává tradici ručního ohýbání. Osobně nacházím inspiraci v ukázce úžasných možností ohýbání masivu. Představa práce ve výrobě nebo obsluha mašiny mě, stejně jako některé predstavitele Arts and Crafts, hnutí z období nástupu strojové výroby, neláká.  Ale zaměstnanci TONu mají svou práci rádi a velmi dobře ji rozumí a je vidět preciznost se kterou svou činnost provádí. Můžou se pyšnit již přes 150let nepřerušenou výrobou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.