Den řemesel Rožnov / Crafts day Rožnov pod Radhoštěm

Rožnovské akce mám rád. Prostředí pro jejich pořádání je úžasné. Na rozdíl od např.  Hejova nožíku byl ale den řemesel o mnoho živější a tím zajímavější. /I love events in Rožnov. The atmosphere of the place is just stunning and the crafts day is a colorful and an amusing one for sure.

image

Kováři krmí své výhně, lidí přišlo opravdu dost a předvádí tu další početná řemesla, řadu z nich je možné si zkusit. / Blacksmiths feeding their forges, crowds of people around and other craftsmen show their skills and let anybody to have a go and try.

Augustin Kristiník už vyrobil mnoho kol. Dokonce celý dřevěný autobus. Když přede mnou nabíjel paprsky do náboje obklopený těmi několika pěknými kousky nářadí, viděl jsem kolik přesnosti a řemeslné dovednosti je v tom činění a slyšel jaké perly o práci se dřevem vystřeluje do davu.. /This man is the only wheelmaker in our country who makes his everyday bread like that. Wonderful isn’t it! He has made many wheels and even a whole wooden bus. When he beats the spoke into the hub in front of you, you can see how precise and skilled his work is and hear that every word he shouts into the crowd is a gem for man passionate about woodworking.

image

Prezentace Papírny Velké Losiny, materiálem je směs konopí a lnu zpracované v hollanderu tzv.linters. Žádná pojiva, krásný papír. / Velké Losiny papermill presentation, the material is a mixture of hemp and flax threads called Linters. No glue, beautiful paper.
image

A sawyers‘ big horses – copy from the cultural exchange in Lillehammer.
image

image

image

image

Štefan Kanaloš ve svém mistrovství. To co tu ukazuje se opravdu nenaučíte za dva, tři roky, kdo ví jestli dobře za pět let. Ovládnout takovouhle teslici je obtížné. Vnitřek mísy nijak nedořezává, je perfektní tak, jak ho vysekne – pokud už máte s dlabáním nějakou zkušenost, je radost se na jeho práci dívat. Předvádí své řemeslo v městečku dobrých dvacet.. Mr. Kanaloš really knows his work. One cannot learn what he shows here in 2, 3 years if in five well. To work with such an adze is pretty difficult. The inside of the bowl has no other finnish but after the adzework and it is perfect just like that – when you know a bit about bowlmaking it is a real pleasure to see this. He shows his business in the town for last 20 years.

image

image

Moc pěkný stolek z restaurátorské dílny./ A piece from the restorers‘ workshop.
image

Podle původního návrhu Štefana Jurkoviče (1867-1947)zbudovaná rozhledna 2012. Byl výrazně secesním architektem, inspirovaný lidovou tradicí, vzory a architekturou československého venkova, ale i představiteli Arts and Crafts./ As once planned by Štěpán Jurkovič (1867-1947)this tower was built in 2012. He was a secession architect who gathered his inspirations in folk traditions, patterns and architecture of the czechoslovakian countryside but by the Arts and Crafts move enthusiast as well.
image

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.