Vyřezávání lžice – nože VS. dláta VS. stroje

Hned na začátku je dobré napsat, že není pochyb o možnosti vyřezat pěknou lžici pomocí dláta. Například rybinkový Pfeil 7/… je vhodný nástroj pro něco takového, i další dláta s podobným radiusem.

Nepochybně i přímočará pila, stojanovka atp. umožňují celkem rychle získat polotovar pro výrobu a existují elektrické dlabačky, rotační a brusné nástroje schopné dosáhnout nějakého výsledku.

Nicméně krása práce s noži (a sekerou) má oproti ostatním způsobům mnoho výhod:

Je to jednoduchý nástroj k tomu určený, tradicí daný, vyzkoušený mnoha generacemi řemeslníků – lžicířů a výhodami jsou rychlost daná velkým záběrem ostří a tvar, který umožňuje i hladký finiš. Délka a tvar čepele (a v případě lžičkařů také zahnutí) se ale může lišit , také střenka určuje rozsah úchopů a to je prostor pro odlišné styly i v rámci vyřezávání nožem. Zahnuté nože mají postupně se uzavírající rádius (compound) nebo konstantní, různou velikost atd.

Spoon knives

20161128_085305.jpg

Velkou výhodou je schopnost se se znalostí pár úchopů obejít bez nutnosti kus dřeva k výrobě upínat např. do svěráku.To dává velkou svobodu také v tom, kde se do vyřezávání dám. Mezi top patří krásná místa v přírodě, parky ..a také např.vlak, zastávky autobusu či úřad..Tradičně se doma vyřezávalo a vůbec pracovalo se dřevem v kuchyni. To bylo dáno snahou o maximální využití tepla ve světnici sdílením prostoru. Je ale jistě málo příjemné být vykázán pro práci se dřevem do prostor garáže nebo suterénu, když pro ostatní tvořivé činnosti to neplatí. Pokud neužíváte stroje, které jsou prašné a hlučné, je lehké rychle uklidit odřezky, pokud před pohovkou nemáte zrovna koberec 🙂 a když nepočítám lehké údery sekery pro opracování kousku dřeva na lžici za nepříjemný rámus (má spíš příjemný rytmus:-) ), jde o tichou záležitost.

Sekera a nůž jsou úžasně universální nástroje použitelné pro mnoho různých činností. Jak se v jejich používání zdokonalíte, stanou se, vzhledem k možnostem použití minimálně alespoň nůž, velmi ceněným a efektivním nástrojem. Spolu s dalšími řeznými nástroji mohou být cestou jak vyrobit řadu dalších užitkových a uměleckých předmětů, včetně např. kvalitního nábytku bez užití zdánlivě nezbytných strojů.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.