Just enough / Přiměřeně 

This is a short review of the book by Azby Brown, an author writting about the japanese way of living and architecture.

Its subtitle is – Lessons in living green from traditional Japan – and that drew my attention. It is gripping, written in form of stories of a farmer, a carpenter and a samurai, describing a lot about environment and culture of the Edo period Japan (1603-1867) divided into three main parts each with a different character -namely – field and forest, the sustainable city and life of a restraint. All is connected to the aspects of sustainable approach to life – using resources, recycling, society and so. The main text goes with short comments (like: Is sustainable life worth the effort? The problem is that none of us has ever lived in a sustainable society, so it’s hard to imagine what it will be like.) and drawings. Tons of them. It’s very easy to understand and learn about how they used raw materials, what food, tools, low-tech solutions or habits were common. You learn about basic building tips and tricks, value of the human waste, connections, tradition, microeconomies and also how to look for a beauty in function.

A must for all interested in old time Japan.

Quite something we are looking for trying to „live with nature“ and learn from the past. Using hand tools mostly or clean simple technologies. It really is a pleasure to read, highly inspirative:-)

/

Další z recenzí je na knihu Azby Browna, autora píšícího o životním stylu a architektuře Japonska.

Podtitul zní – lekce zeleného života z tradičního Japonska – to přitáhlo moji pozornost. Je to poutavě sepsané vyprávění příběhů farmáře, tesaře a samuraje popisující prostředí a kulturu Japonska v období Edo (1603 – 1867) rozdělené do tří hlavních částí z níž ke každé patří jiná postava – pole a lesy, udržitelné město a zdrženlivý život. Vše je viděno z pohledu trvale udržitelného přístupu k životu – využívání zdrojů, recyklace, společnost a tak dále. Hlavní text je doprovázen komentáři (Jako: Stojí snaha o trvale udržitelný život za námahu? Problém je v tom, že nikdo z nás nežil v takové společnosti a je těžké si představit jaké to je.) a kresbami. Spoustou kreseb. Snadno lze porozumět jaké bylo využití surovin, jídlo, nástroje a jednoduché mechanismy a běžné zvyky Dozvíte se stavební typy a triky, o hodnotě lidského odpadu, vazbách a řetězcích životního cyklu předmětů, tradici, mikroekonomice a také proč si cenit krásy funkčnosti.

Chybí mi na obrázku výrobce dřevěného nádobí lžicíř!

Zajímavá četba pro každého se zájmem o staré Japonsko i někoho kdo hledá inspiraci pro žítí v souladu s přírodou a učení se z minula, užívání převážně ručních nástrojů, čistých jednoduchých technologií. Knihu je tak radost číst:-)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.