Dřevěné roztírky /Spreaders 

Dostal jsem objednávku k vytvoření téhle věcičky. Vím, že jde o tradiční součást skandinávské kuchyně v domácnosti a i v Americe a dalších zemích je rozšířená. Nicméně u nás většina Čechů používá pro rozetření másla a dalších dobrot na krajíc chleba či palačinku klasický příborák, kuchyňský nebo jiný nůž. Ale tohle je opravdu celkem fajn záležitost, máslo nebo možná raději ghí se dá krásně odkrojit a při „dávkování“ na krajíc jistě nože překoná díky široké špičce. Tvarů a velikostí je samozřejmě celá řada. Vyřezal jsem tvar, který se prima drží a můžete užít tři strany roztírky. Výstupek dole lze v úzké sklenici užít jako závěsný háček anebo slouží jako stojánek. To je hodně praktické.

/

To make a spreader for an order was at the start of this project. It is a traditional utensil in Scandinavia, US and other countries though Czechs use just a cutlery or other knives to spread a butter,jams and so.. But this is pretty cool thing,  the butter or ghee may be is easily cut off  and the spreading alone works really well thanks to the wide front part. Of course there’s a whole range of forms and sizes. I have carved out the shape that is nice to hold while using all the three sides of the spreader. The protruding part in the middle is nice as a hook in a narrow jar or as a stander together with the flat back part. It is highly practical. 

Letos jsem se měl zúčastnit festivalu v Bretani -Fines Lames et Petites Cuillères – je to setkání komunity bezva lidí s nadšením pro vyřezávání. Přišlo na to ozdobit roztírky bretonským národním symbolem- liliemi. Symbolické je to i pro mne. Liliový šál nosí hranostaj, zvíře, které se podle legendy raději nechá usmrtit lovci než by se umazalo bahnem. Krásné, že? Pro zachování druhu se to nezdá být problém :-S 

/

This very year i should have taken a part during a breton festival – Fines Lames et Petites Cuillères – it is a gathering of great folks with a passion for carving. It came to decoration of the spreader by a Brittany national symbol -lilies. That is also for me deeply symbolic. The lily scarf wears the ermine, an animal that as legend says rather let a hunter get him than stains its fur in a mud. Beautiful, isn’t it? I have a sincere wish and want to carve out a thousand for it.

Tenhle projekt mě oslovil, mám upřímné přání vyřezat jich tisíc.

Často se mi v zajímavém designu objevuje jakási univerzálnost. I tomuhle tvaru je vlastní a mě blízká a to je ryba. Na fotce navíc doplňující jedna druhou a tvořící buddhistický symbol značící šťastnou naději všech živých bytostí se beze obav, nebezpečí a zábran, zcela spontánně, pohybovat v oceánu utrpení tak, jako ryba volně a beze strachu plave ve vodě. 

/

It happens often that some universality appears in a piece of interesting design. It belongs even to this shape and it is a fish. On the picture two make a pair and makes a buddhistic symbol of the auspiciousness of all living beings in a state of fearlessness,  without danger of drowning in the ocean of sufferings, and migrating from place to place freely and spontaneously, just as fish swim freely without fear through water.

Takovouhle práci dělám s láskou. Naše cesty životem totiž ovlivňuje mnoho věcí a je důležité se vyvarovat nebo naučit se vyvarovat vytvářet ono utrpení nebo vytvářet jej co nejméně třeba skrze moudrá učení nebo upřímným zájmem o blízké a svou vlastní otevřenost. Prosím o sdílení! 

/

I love to do this work. Our ways of life are affected by many things and it is important to avoid causing a harm or learn how to avoid that as much as possible. Either thanks to the wisdom of the teachings or sincere interest in a friendship and our own openness. So spread love well!:-) 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.