II. Slavnost lžic a zeleného řezbářství

Před několika lety jsem se vydal do Anglie vidět a zažít Spoonfest. Nepopsatelné! Měl jsem stan, spacák, dva nože Mora, zbrusu novou švédskou mini sekerku a foukací harmoniku na kterou jsem u ohně jen tak na pozadí hrál k reggae a folk tónům kytary. Setkání s ostatními bylo pro mě zásadní v pohledu na možnosti práce se dřevem a já jsem věděl, že tohle je cesta jak tvořit, aniž by člověk potřeboval dílnu plnou strojů.

Zažít víc ročníků mi dalo dost příležitostí se seznámit s technikami a se zkušenostmi přišla chuť sdílet se nějak víc o tu radost z tvorby. Píšu blog, ale sezení před displejem mě vlastně moc netěší, raději sdílím přímo. Je to přeci úplně jiné. Tak jak se podobné akce začali objevovat i jinde v Evropě, loni se podařilo malé setkání i u nás. Ladila improvizace, sešli jsme se v počtu něco přes deset. Překvapila mezinárodní účast – Česko, Německo, Francie.. Všechno báječní, skvěle nalazení lidé. Co víc si přát. Víkend se povedl.

Letošní tři dny, tedy včetně pátku, budou vynikající příležitostí vidět a sdílet vyřezávání lžic s několika různými, už zkušenými řezbáři, ale dojde nejen na lžice – přibylo ještě i další řezbářské umění – dlabání misek například i jejich soustružení, které loni přijel ukázat Petr Kavan. Letos je účast nějakého přímo mistra soustružníka nejistá (nicméně soustruhy by měli být hned dva) a o to spíš se můžete těšit na Horanu a její práci s teslicí. Werner je velice všestranný řezbář především lžic ale také kuksy umí opravdu pěkné. Jeho workshopy na téma řezbářské techniky jsou vynikající. Jan Harm je legendou v tradiční řezbě, vždy má v zásobě něco překvapivého a dobrou radu k tomu. Já se chci věnovat nejen organizačně průběhu víkendu a překladu pokud bude třeba, ale také povídání s ukázkou k základnímu broušení nástrojů na kamenech a pokud bude prostor i přidat se s nějakým kursem. Na stránce v příspěvcích se postupně objevují lektoři a přibudou i fotky z Modrého domu a informace o možnosti stravování, možnosti koupě nástrojů na akci (každý potřebuje do workshopů své vlastní ) atd.

Je to skvělá šance potkat řezbáře nejen od nás z Česka! U nás se objevují další nový řemeslníci nebo prostě nadšenci, pro které je vyřezávání lžic, soustružení nebo jiná tvorba z čerstvého dřeva výzvou. Je tu obrovský prostor pro každého, včetně začátečníků. Řezbáře, kteří se na celém světě téhle tvorbě věnují profesionálně, na vysoké úrovni a také učí ostatní, byste stále asi ještě mohli spočítat na prstech (všech co máte B-) ), ale rychle jich přibývá, což je dobře.

Páni, jak já se těším po roce se vidět s kamarády řezbáři z loňska a sdílet tvorbu a večery s dalšími účastníky !

PicsArt_01-24-10.10.35

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.