Stavba soustruhu / Building a lathe

Pružinový soustruh (pole-lathe) je báječná a velice užitečná věc (nejen) do venkovské dílny. Téměř nic vás nestojí, krom času, a při troše úsilí si můžete i vykovat vlastní nástroje pro práci. Oba soustruhy, které mám, jsou určené hlavně pro soustružení misek.

Jeden zbrusu nový soustruh stojí v podořeší na Modrém domě. Je trochu větší než můj dosavadní (fotka), i když i ten má své kouzlo a rozhodně se na něm pěkně soustruží.

Konstrukce
Tedy, nový není „zbrusu“ spíš „zhoblu“. Nářadí, které jsme užili byly pila, sekera, štípák, palice, poříz, hoblík uběrák, macek, dláta a ruční vrtáky.

Inspirací byly historické soustruhy i takové, které jsem viděl na svých cestách. Na jaře kácený kmen jasanu a dobře uložená a proschlá dubová fošna na stůl, ve kterém se posunují pany, byl ideální materiál. Přednost má jednoduchost a rychlost výroby, ovšem bez elektrického nářadí nebo továrního spojovacího materiálu.

Snadno jsem získal nohy štípnutím celkem rovného kusu kmene na čtvrtky. Jasan má tak výtečnou štípatelnost, že nepotřebujete ani klíny. Čtvrtky je dobré opracovat, zakulatit a zúžit na patřičný průměr podle toho jaký máte vrták do desky stolu. Ten jsem si vykružil na jednu zužujíci se stranu nohy, pak odstranil větší část dřeva sekerou a dokončil vše pořízem. V tomhle případě to byla osmatřicítka s okem ještě rozšířená do konusu velkým vrtákem používaným na vrtání střetů loukoťových kol. Martin se chytil hoblu a ladil detaily jako jsou klíny pro upevnění panen (koníků) a kónusy na nohou pro upevnění ke stolu soustruhu.

Pany ve kterých jsou hroty pro upnutí dřeva se dají vyrobit poměrně pěkně a přesně sekerou. V podélném otvoru ve stole, do kterého se usazují, je dost vůle a osu hrotů pak kontrolujete podle oka. Otvor se zdálo efektivní navrtat v rozích (Tady jsme si pomohli kvůli rychlosti vrtákem 22mm v aku.), ale většinu materiálu jsem vysekal větší sekerou kentkou po létech (zvláštní a sympatická disciplína práce se sekerou) a začištění provedl Martin dlátem. Bohužel jsem užil nepřiměřeně síly a mírně naprasklá fošna se na jedné straně rozdělila ve dní. Musel jsem si přiznat chybu a v pokoře přijmout cenné poučení. Později jsme vše opravili vlepením kolíku skrz napříč deskou. Dláty jsem pak upravil dosedací plochy panen a Martin vyrobil z trojky dubového prkna klíny a v čepech panen vydlabal pro ně otvory.

Zbývalo vše sesadit, do panen navrtat díry pro železné hroty plus jednu pro oporu latě o kterou si opírám při práci struh anebo řezný háček a navrtat díry pro kolík, který určuje odklon latě respektive vzdálenost od osy soustružení a tedy i od výrobku a pozici ve které stojím při práci.

Ve větvích ořechu je upevněná haluz a na tu je navázaný provaz, který obtočený kolem kramáru (vřetena) a připevněný k prknu na které se šlape, obstarává pohyb soustruženého dřeva ve dvou směrech. Když se točí směrem k vám můžete ubírat a pak se vrací do původní pozice. Mechanismus je to velice jednoduchý a dokáže být překvapivě efektivní.

Poslední součást stroje – vřeteno jsme vysoustružili na stroji n. 1. Klidně ale může být vyřezaný z pěkně kulaté větve. V zásadě jsou dva způsoby, jak vřeteno připevníte k obrobku, kterým má otáčet. Můžete do čela jedné strany natlouct železné hřeby, kusy silného plechu obdélníkového tvaru atp. nebo vrtat mělkou díru přímo do výrobku a vřeteno do ní naklepnout. Žádný unašeč, jednoduchost, rychlost, paráda..

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.