Podzimek

Začíná řezbářská sezóna a s tou i oživení stránek a mého pobývání na sítích, kterému jsem se s úspěchem a radostí delší dobu nevěnoval. Říkám tomu vzít si dovolenou a vím dobře proč. Ač jsem rád, když někdo čte články na blogu a považuje je za zajímavé a užitečné, vřele doporučuji dát si občas několikatýdenní pauzu.

Tradičně, v dobách kdy výroba „dřevěného porcelánu“ (označení krásného dřevěného nádobí ze Zálesí, viz. kniha Dřevo, proutí, sláma od pana Karla Pavlištíka ) byla „in“ a soustředěná do určitých oblastí nebo přímo vesnic, se na výrobě podíleli v zimním období i lidé dalších profesí. Sezóna začínala už v listopadu kdy řemeslníci získávali nejkvalitnější dřevo z lesa. Stejně jako dnes se výroba sice neomezovala jen na zimní období, ale byla nej“in“tenzivnější. Přes trochu jinou povahu výroby dnes, kdy vyřezávání lžic a další tvorba plní i jiné poslání než uživit rodinu a opravdu málokomu vyplňuje volný čas mimo sezónu na poli, na stavbě a v hospodářství, je díky ročnímu cyklu přírody a obsahu mízy ve dřevě tohle chladné období pro řezbu fajn – spousta času k setkávání, hlavně po sousedství, je ideální k tomu vyměnit si zkušenosti, nachystat dárky blízkým a milovaným a vyladit techniku i ducha. Je to právě rytmus ročních období a proměny Země, které nás přirozeně vtahují zpět z téhle univerzálně uspěchané doby k pomalejšímu ale vědomému prožívání života. Je na každém, jak moc chce přírodní procesy vnímat a propojit tak svůj život s tím co se nabízí člověku – sběrači a lovci, drevařovi, který tvorbou závisí na tom co nabídne krajina po bouři nebo hledá mezi tvary vzrostlého dřeva ten správný pro svou inspiraci.

Současná „lidová“ tvorba si zaslouží samostatný článek. Je ale obtížné o ní psát, snad o té své cestě a co je k vidění v muzejích ještě.. Je to ale potřeba, protože je to jedinečná příležitost jak navázat na dříve celkem běžnou dovednost tvořit užitečné prosté předměty denní potřeby vlastníma rukama.

Těším se na sdílení nových nápadů s lidmi, kteří už ví o tom co se děje ve světě, že je tu možná nová cesta, oživená umělecko-řemeslná tradice tvorby se dřevem sdílená mnohými i na setkání s účastníky workshopu.

Vyřezávejte dřevo dokud je čerstvé a hodně dobrých nápadů přeji!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.