Soustružení dřevěné misky, část II.

Opět nová miska na fotkách (třetí) v pokračování článku. Bude krátký, nástrojům věnuju některý z dalších.

Miska upnutá v obrácené pozici se stejným návinem.

Zpravidla první co je dobré udělat je odstranit otřepy na hraně misky protože je fajn vidět, kde budete nutně muset ubrat materiál. Hrana misky je taky dost ošemetné místo – udělejte ji příliš ostrou a jednak to nevypadá nikterak pěkně a druhak tam miska napraskne a prasklina se časem samozřejmě rozjede.

Začínám vybírat dřevo z vnitřku misky.
Tohle je moment kdy je nejvyšší čas vyladit hranku, zatím není práce na ní ovlivněná vibracemi.

Jak vidíte háček (název pro soustružnický nůž) na vybírání dřeva má poměrně malý rádius. Jinak je lepší určitá robustnost.

Začíná práce na středovém hříbku.
Pokračuji ubiráním po vrstvách.

Takhle se dá vybrat celý vnitřek misky. Pro pěkně plynulou křivku beru větší háček. A začíná finální odebírání středu, který odsoustružím do tvaru báně vežičky nebo káči. Zbývá jen stopička, ze které se miska s krásným „pop“ zvukem opatrně rukama odlomí nebo prostě „hop“ odletí během soustružení, což ale není ideální – letí taky miska a může se poškodit, umazat nebo někoho zranit.

A vidíte tu tenkou prosvítající stěnu?

Vypadá pak takhle :

Zbytek stopky po odlomení, podobně vypadající „knoflík“ s dírou po hrotu je zespod misky.
Odseknuto z kramáru.

Zbývá odříznout zahnutým nožem stopku zevnitř misky a další zespod (což se může povést sekerou pokud jste šikovní).

!TA🎉DÁ!

Teď záleží čistě na vaší zkušenosti jak misku sušit, pokud umíte vytočit pěkně lze ji nechat jen tak v dílně, výjimečně odnést i dovnitř, jen ji raději nedávejte na radiátor 🙈

PS: Blog určitě není mrtvá forma. Přijde mi dokonce příjemnější pro hlubší nebo souvislou reportáž, úvahy atd. než Fb nebo Insta, pro možnost sledovat stránky, dostávat echo na email a nekonzumovat až příliš všeho možného. Mé stránky mají pravidelnou návštěvnost, ale reakcí je pomálu, což je škoda, protože stojí za to je psát pokud je zájem upřímný.