Lehké pouzdro na nůž

Znovu napsaný post – vyzkoušel jsem si novinku WordPressu Story post, ale vracím se ke klasice. Skvěle se ale osvědčil nový formát psaní pro Wood Tools brožuru(nekompletní), kterou jsem přidal do prodejní části stránek, kde nabízím řezbářské nože.

Geniální svou jednoduchostí, krásné vzhledem a asi nejlehčí pouzdro na čepel nože je pouzdro z kůry. Můžete použít další jiné materiály (lýka, dřevo samozřejmě) což ale nechám zase na jiný příspěvek. Můžete se inspirovat pár radami, experimentujte ale a překvapí vás třeba, co je teď v zimě venku k mání. Mrkněte na materiál, který tu mám:

Půvab a lesk třešňové kůry.
Očištěná vnitřní strana. Hodně teď používám lufu. Nejsem si ale jistý, jestli by na tohle stačila.
Kůru jsem sloupnul ze špalku pro řezbu, dlabal jsem z něj misky, bylo to v zimě
dva roky nazpět.
Před týdnem „ulovený“ kořínek
Jen pro ilustraci – na takovémhle místě najdete materiálu spoustu. Vybrat si krásný, dlouhý kořen konstantní síly trvalo sotva pět minut. Co hledáte je kořen nepoškozený, nezaschlý. Mějte ssebou vždycky nějaký starší šátek nebo plátěnku, igelit, pokud se pod něj nepotřebujete schovat, do přírody raději neberte, už pro ten pocit 😉

Pouzdro si můžete vyrobit hned venku, ale je u nás doma stůl a na něm lipová deska.. Řezat můžu od ruky, rovně podle vinglu nebo užít nůžek..

Potřebujete kůru správných rozměrů. Pro kratší čepel kolem šesti centimetrů není většinou problém nějakou sehnat – nejčastěj to bude bříza, ale třešňová kůra je taky dobrá. Potřebujete pásek o něco širší a víc jak čtyřikrát delší než čepel.

Očištění. Pokud máte materiál uskladněný doma, dejte jej den předem do vody.
Borku můžete sloupnout/sdrhnout dolů, ale má své raw kouzlo

Kořínek pro vázání rozpůlte na silnějším konci nožem.

Držím si ho mezi palci a v dlaních si posunuji oddělené poloviny. Dbejte na to, aby jste dělili kořínek přesně v polovině. Hlídejte si dráhu dělení tlakem palců. Malá lekce ze štípání – pokud vám sjede rozštěp k jedné straně podepřete a víc ohněte tu silnější.

Začátek, změníte pak pozici rukou, takže oddělené poloviny prochází v dlaních. Nebo si přidržujete kořínek ukazováky, je to
také možnost.

Opadaná část borky zdobí prostor pod vámi. Během vázání, obzvláště při použití třešňové kůry, se kořínek odrhne ještě víc, ale ten
raw dojem zůstane.

Teď můžete začít vázat. Důležité je dobré založení. Užívám jemnějšího konce kořínku, tvrdší špička se hodí při těsném provlečení v závěru vázání.

Založení do vrcholku, uprostřed nebo ve straně mezi ohnutým koncem kůry pod ohybem.

Uděláte jedno obtočení..

.. a pokračujete protahováním na straně mezi sklady kůry.

Pohled z boku.

Střídavě protahujete a obtáčíte kořínek kolem pouzdra. Pozor! Mějte v něm vloženou čepel nebo kousek dřívka stejné velikosti a tvarů. Dotahujte s citem. Na nabroušené straně lze těsněji, na hřbetu čepele nechte více místa – tvarujete pochvu tak, že během užívání ostří neprotne vázání. Pokud necháte pouzdro celkově širší, nemusíte si s dotahováním dělat takové starosti.

Postupně vzniká krásně tuhé pouzdro.

Špičku si pro závěrečné protažení „na těsno“ můžete takhle upravit.

Jedno z možných, prostých zakončení.

Srovnání původního a nového pouzdra 🙂

Doufám, že se vám návod líbí. Pošlete fotku vlastního pouzdra, můžu ho časem s vaším souhlasem někde uveřejnit pro inspiraci, nebo přidejte komentář. Do psaní mě motivuje krom nápadů pro „zelený“ život možnost sdílet střípky nápadů, inspirací a originální tvorby.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.